back to top

Xiaomi Redmi Note 12 Pro: Recenzija – Vrlo dobar telefon iz srednjeg cjenovnog ranga

Xiaomi Redmi Note 12 serija uključuje ukupno četiri telefona u Europi. 12 Pro+ i njegova kamera od 200 MP privlače najviše pozornosti, ali ne smijemo zanemariti niti cjenovno pristupačnije modele.

Po cijeni od oko 359 eura, Xiaomijev Note 12 Pro želi ponuditi vrlo dobru kvalitetu, uz naravno nižu cijenu. Je li u tome uspio i isplati li se kupiti Xiaomi Redmi Note 12 Pro, saznat ćete u recenziji koja slijedi.

xiaomi redmi note 12 pro recenzija

Xiaomi Redmi Note 12 Pro: Dizajn i izgled uređaja

  • Staklena stražnja i prednja strana
  • IP53 certifikat
  • Utor od 3.5 mm za slušalice

Redmi Note 12 Pro ima gotovo identičan dizajn kao i 12 Pro+, najskuplji model u seriji, što je odličan potez kineskog proizvođača, jer zbog toga 12 Pro izgleda i ostavlja dojam znatno skupljeg uređaja iz vrhunske ”premium” klase.

Možda je jedini kompromis u usporedbi s vrhunskim, ”premium” telefonima to što staklena stražnja strana nije ojačani Gorilla Glass standard. Note 12 Pro je zbog toga osjetljiviji na oštećenja, ali uvjeren sam da će preživjeti većinu padova s manjih visina (iako nije preporučljivo da to testirate). Uređaj isto tako dolazi i sa određenim certifikatom koji jamči određenu zaštitu.

IP53 ocjena znači da može dobro podnijeti prašinu, kao i prskanje vode, iako neće preživjeti potpuno uranjanje u kadu ili ne daj Bože uranjanje u morsku vodu. No bolje išta nego ništa.

xiaomi redmi note 12 pro test

Odabir plastike umjesto aluminija na bočnim stranama dodatno daje na prianjanju i na hvatu, zbog čega vam uređaj neće tako lako klizati iz ruke, što bi bio slučaj da su bolne strane izrađene od aluminija.

To znači da vam maska i ne treba, iako je mnogo udobnije i sigurnije držati uređaj u ruci, ako je on obučen u silikonsku futrolu koja je priložena u paketu, što je uvijek plus, budući da najrenomiraniji proizvođači pametnih telefona nemaju običaj u paket stavljati silikonsku masku.

Još jedan od razloga zašto je dobro staviti silikonsku masku jest taj što ćete u suprotnom ostavljati puno mrlja od otisaka prstiju i druge prljavštine. 12 Pro brzo skuplja mrlje, što nije ni čudo, jer su i prednja i stražnja strana izrađene od stakla, a zna se da je staklena površina pametnih telefona najveći magnet za mrlje.

xiaomi redmi note 12 pro cijena

Što se tiče mase i korištenja, zahvaljujući debljini od samo 7,9 mm ugodno je tanak, a zahvaljujući masi od187 g dovoljno ga je lako koristiti jednom rukom. Opcije boja su također pristojne, ljubičasta i plava bit će dostupne kao nadopuna tradicionalnoj crnoj i bijeloj.

Čitač otiska prsta postavljen sa strane brz je i precizan u uporabi, što je uvijek hvale vrijedno. Kao šlag na torti imamo i već uvelike zaboravljen utor od 3.5 mm za slušalice. Iskreno više volim čitače otisaka prstiju koji su smješteni na bočnim stranama uređaja nego ispod zaslona, tako da po mom mišljenju ova konfiguracija zaslužuje dodatan plus.

xiaomi redmi note 12 pro zaslon

Xiaomi Redmi Note 12 Pro: Zaslon i prikaz slike

  • Jako dobar OLED zaslon
  • Razina osvježenja od 120 Hz

Zaslon, kao i prikaz slike, zajedno s razinom osvježenja od 120 Hz definitivno je jedan od aduta ovog pametnog telefona.

Xiaomi je na svoj Redmi Note 12 Pro postavio OLED zaslon dijagonale 6,67 inča i rezolucije Full HD+ ili 1080×2400. Istina, na tržištu ćete pronaći zaslone veće razlučivosti, ali za dobar broj korisnika ovaj će biti sasvim prihvatljiv, osobito u ovoj cjenovnoj kategoriji.

Međutim, ključna razlika u usporedbi s mnogim konkurentima je ravni zaslon. Većina telefona odlučuje se za zakrivljenu verziju, što doprinosi nešto impresivnijem iskustvu gledanja, jer se sadržaj proteže sve do rubova.

Meni se osobno sviđa pristup Note 12 Pro, koji ostavlja odličan dojam, ali i održava atraktivnu simetriju. Po mom mišljenju tanki okviri jednake veličine oko ruba zaslona izgledaju jako dobro. U gotovo svakoj situaciji koje možete zamisliti, zaslon i prikaz slike izgleda izvrsno.

Boje su bogate i žive i apsolutno doprinose u uživanju u multimedijskim sadržajima kao što su igre, video isječci i pregledavanje društvenih mreža.

xiaomi redmi note 12 pro ekran

Osim toga, zaslon će zadržati i pregršt detalja bez obzira na kut gledanja. Povrh odličnog zaslona nalazi se malena selfie kamera, koja je smještena u ”punch-hole” obliku.

Osim za snimanje selfija, tu ćete kameru moći koristiti i za otključavanje uređaja licem, ukoliko se na to odlučite. Treba reći i to da kvalitetu prikaza slike kao i način prikaza možete namjestiti unutar opcija, ovisno o tome volite li više zasićeni prikaz boja ili nešto manje zasićen.

Još jedna stvar koja oduševljava kod zaslona jest brzina osvježavanja od 120 Hz, koja se može ručno omogućiti ili postaviti da se automatski prebacuje između 60 i 120 Hz, ovisno o tome što radite. Automatski način rada pomaže u očuvanju trajanja baterije dok zadržava dodatnu glatkoću i fluidnost korištenja, koju dobivate od zaslona visoke stope osvježavanja.

Xiaomi tvrdi da možete dobiti do 900 nita maksimalne svjetline i da možete udobno koristiti telefon vani u gotovo svim uvjetima osvjetljenja, posebno s namjenskim ‘sunčevim načinom rada’ kada isključite automatsku svjetlinu.

xiaomi redmi note 12 pro specifikacije

Xiaomi Redmi Note 12 Pro: Specifikacije i performanse

  • MediaTek Dimensity 1080 5G čip
  • Impresivna izvedba, dobar čak i za gaming do određene mjere
  • Samo 128 GB ne proširive pohrane

Note 12 Pro pokreće MediaTekov Dimensity 1080, čip iz prošle godine, koji je posebno dizajniran za telefone srednje klase.

Dimensity 1080 je dovoljno sposoban za svakodnevne zadatke, kao što su slanje poruka, e-pošta, društveni mediji i gledanje videa, plus multitasking i brzo prebacivanje između aplikacija. U kombinaciji s stopom osvježavanja od 120 Hz, možete očekivati dosta glatko iskustvo korištenja, tako da ćete na trenutke pomisliti da se radi o nekom skupljem uređaju.

Tako je u većini situacija. Napisao sam ”u većini”, jer je bilo povremenih trzanja i nekoliko situacija kada je uređaj malo počeo ”zapinjati” tijekom korištenja, no dojma sam da su ovi povremeni problemi  povezani sa softverom, a ne nedostatkom čistih performansi.

xiaomi redmi note 12 pro benchmark

Kada je riječ najzahtjevnijim aktivnostima koje možete pokrenuti na pametnom telefonu, kao što je igranje igara, treba reći da se telefon pretežito lako nosi s većinom ne zahtjevnih naslova. Naići ćete na usporavanje tijekom nekih od najzahtjevnijih igara u Googleovoj Trgovini, pri čemu je pad broja sličica u sekundi u Asphalt 9 posebno primjetan.

Ali igre kao što su Call of Duty: Mobile i PUBG Mobile relativno dobro rade i mogu se igrati bez zapinjanja i na srednje-visokim detaljima.

Jedini osjetan minus, barem za neke, odnosi se na nepostojanje proširive memorije. Naime, uređaj dolazi samo sa 128 GB unutarnje memorije i to je to. Nema utora za microSD, što će nekima biti problem, pogotovo ako korisnik voli kreirati mnoštvo videozapisa visokih rezolucija.

xiaomi redmi note 12 pro kamera

Xiaomi Redmi Note 12 Pro: Kamere

  • Dosta dobra glavna kamera
  • Ultra-širokokutna je mogla biti bolja

Glavna kamera od 200 MP glavna je značajka serije Redmi Note 12, ali dostupna je samo na Pro+ modelu. Ovdje ćete se morati zadovoljiti s glavnom kamerom od 50 MP, s time da su ostala dva senzora, onaj ultra-širokokutni od 8 MP i makro senzor od 2 MP ostali isti. Selfie kamera je od 16 MP.

Kamera od 50 MP nije uvijek sjajna, ali možete dobiti zaista vrhunske rezultate.

Xiaomi Redmi Note 12 Pro test kamere:

xiaomi redmi note 12 pro test kamere 1
xiaomi redmi note 12 pro: recenzija - vrlo dobar telefon iz srednjeg cjenovnog ranga
xiaomi redmi note 12 pro: recenzija - vrlo dobar telefon iz srednjeg cjenovnog ranga
xiaomi redmi note 12 pro: recenzija - vrlo dobar telefon iz srednjeg cjenovnog ranga
xiaomi redmi note 12 pro: recenzija - vrlo dobar telefon iz srednjeg cjenovnog ranga

To je osobito vidljivo pri snimanju krajolika, gdje ćete dobiti impresivnu razinu detalja i odličan dinamički raspon. Naknadna obrada ponekad može prezasititi boje, ali fotografije su uglavnom realistične. Ekspozicija je čest problem na pristupačnim telefonskim kamerama, ali 12 Pro se s tim vrlo dobro nosi. Općenito, uspijeva zadržati subjekt u prvom planu dobro eksponiranim bez raspršivanja pozadine.

Bez namjenskog senzora dubine također ćete se oslanjati na glavnu kameru (i softver) za snimke u portretnom stilu. Dobar je za korištenje i možete dobiti dobre rezultate, ali gotovo svaki put postoje veliki problemi s otkrivanjem rubova.

Prednja kamera od 16 megapiksela također može izbaciti neke stvarno solidne selfije. Detalji i ekspozicija su vrlo dobri, dok je čak i portretni mod ovdje uspješniji. Za najbolje rezultate svakako isključite način rada ljepote.

xiaomi redmi note 12 pro baterija

Xiaomi Redmi Note 12 Pro: Baterija i punjenje

  • Žično punjenje od 67 W
  • Kapacitet baterije od 5.000 mAh

Xiaomi je Note 12 Pro opremio baterijom od 5000 mAh, koja će trajati cijeli dan ako uređaj koristite umjereno, iako se može protegnuti i na dva ako telefon koristite samo povremeno. Brzo punjenje od 67 W također je prilično brzo. Dosegao je 45% napunjenosti u 15 minuta, zatim 80% nakon pola sata, dok mu je za 100% trebalo manje od sat vremena, što je odlično.

xiaomi redmi note 12 pro softver

Xiaomi Redmi Note 12 Pro: Softver i podrška

  • 4 godine ažuriranja
  • MIUI 14 korisničko sučelje

Redmi je Xiaomijev podbrand, tako da svi njegovi telefoni također koriste MIUI korisničko sučelje tvrtke. Na Note 12 Pro, to je MIUI 14, koji se temelji na Androidu 13. Prvo što ćete primijetiti je bogatstvo dodatnog unaprijed instaliranog softvera.

Mnoge Googleove dioničke aplikacije zamijenjene su Xiaomijevom verzijom, od bilješki i galerije slika do web preglednika i upravitelja datotekama. Čini mi se potpuno nepotrebnim, ali nije ništa tako pretjerano.

Ono što jest pretjerano jest to da je Xiaomi dodao desetke aplikacija trećih strana. Čini se da je odabir potpuno nasumičan, s poznatim imenima kao što su Facebook i Spotify kojima se pridružuju malo poznate igre. Samo korisničko sučelje djeluje, barem meni, previše natrpano i trebalo mi je dosta vremena dok se nisam naviknuo na korištenje MIUI 14.

Što se tiče ažuriranja, Xiaomi se obvezuje na tri godine ažuriranja verzije Androida i četiri godine sigurnosti. Stoga biste trebali očekivati ažuriranja za Android 14 do 16, plus sigurnosne zakrpe do 2027. godine.

xiaomi redmi note 12 pro

Zaključna riječ

Kada se sve zbroji i oduzme može se reći da je Xiaomijev Redmi Note 12 Pro jedan vrlo dobar pametni telefon srednjeg razreda. Uređaj se ističe jako dobrim zaslonom i prikazom slike, vrhunskim dizajnom koji ostavlja dojam cjenovno skupljeg uređaja, odličnom baterijom i mogućnostima punjenja, dok kamere, kao i SoC pružaju osrednje iskustvo, koje nije loše, ali nije ni sjajno.

Xiaomi Redmi Note 12 Pro specifikacije:

IP klasa zaštite – IP53
Pohrana mobitela
Interna memorija (ROM) – 256 GB
Memorija s izravnim pristupom (RAM) – 8 GB
Procesor (CPU) – MediaTek Dimension 1080 (MT6833V)
Octa Core (8 jezgri)
2x 2,6 GHz + 6x 1,8 GHz
Grafički čip (GPU) – Mali-G68 MC4


mobilni operativni sustav
Operativni sustav – Android 12
Korisničko sučelje – MIUI 14
zaslon mobitela
Vrsta zaslona – AMOLED
Prikaz (raspon) – XL
Veličina zaslona – 16,94 cm, (6,67 inča)
Rezolucija zaslona – Full HD+ 2400 px x 1080 px Gustoća piksela (ppi) – 395 ppi
Svjetlina (maks.) – 900 Brzina osvježavanja – 120Hz Omjer slike – 20:9
Staklo zaslona – Corning Gorilla Glass 5
Značajke – DCI-P3, Dolby Vision®, HDR 10+


Kamera za mobitel
Glavna kamera (vrsta) – 3 (trostruka)
50 megapiksela, f/1,9 širokokutni
8 megapiksela, f/2.2 ultraširokokutni
2 megapiksela, f/2.4 makro
Značajke kamere mobilnog telefona
Bljeskalica kamere – Dual LED
Autofokus – faze (PDAF)
Stabilizacija slike – optička
Prednja kamera mobilnog telefona
Prednja kamera (tip) – 1 (jedna)
16 megapiksela, f/2,5 širokokutni
Video s mobitela


Video rezolucija (glavna kamera) – 4K Ultra HD (30 fps)
Usporena snimka (usporena snimka) – 120 fps (Full HD), 960 fps (HD)
Video rezolucija (prednja kamera) – Full HD (60 fps)
Audio za mobitel
Zvučnici – stereo
Dolby Atmos – Da
Mobilni SIM
Dual SIM – Da
Nano SIM + Nano SIM
Mreže mobitela
Spremno za 5G – Da
5G – 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78
4G – 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66
3G – 1, 2, 4, 5, 8
2G – 2, 3, 5, 8


Povezivost mobitela
Priključak za punjenje – USB Type-C 2.0
Priključak za slušalice – 3,5 mm utičnica
WiFi – 802.11ax (Wi-Fi 6)
Bluetooth – 5.2
GPS – GPS, GLONASS, BeiDou (BDS), Galileo, QZSS
NFC – Da
Senzori za mobitele
Senzor otiska prsta – Da, bočna tipka
Prepoznavanje lica – Da
Baterija za mobitel


Kapacitet baterije – 5000 mAh
Vrsta baterije – litij-polimer
Zamjenjiva baterija – br
Brzo punjenje (kabel) – 67W
mjere i težinu
Širina – 76 mm
Visina – 162,9 mm
Dubina – 7,9 mm
Težina – 187 grama

Prednosti uređaja:

  • Jako dobar dizajn koji odiše kvalitetom
  • Vrhunski ravni zaslon od 120Hz
  • IP53 vodootpornost
  • Impresivna glavna kamera

Nedostaci uređaja:

  • MIUI korisničko sučelje može biti nezgrapno za korištenje
  • Memorija ograničena samo na 128 GB

Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: 359 eura ili oko 2704 kune

Preporuka:

Samsung Galaxy Tab S9 Ultra dobio FCC certifikat

Meta pravi AI nalepnice za Messenger

5 stvari koje virtuelna privatna mreža može sakriti i 5 stvari koje ne može

Samsung Galaxy Tab S9 Ultra dobio FCC certifikat

5 stvari koje virtuelna privatna mreža može sakriti i 5 stvari koje ne može

6 najboljih softvera za kloniranje diska na Windows 10

Možda vas zanima