back to top

Xiaomi Redmi Note 4X Snapdragon recenzija

Pročitajte recenziju pametnog uređaja Xiaomi Redmi Note 4X

Glavne karakteristike Redmi Note 4 (X):

  • 5.5 inčni FullHD IPS LCD
  • Qualcomm Snapdragon 625; 8x 2.0GHz Cortex-A53, Adreno 506
  • 2/3/4GB RAM; 32/64 GB interne memorije
  • microSD proširenje (do 128 GB)
  • Dual SIM, 4G
  • Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.1, IR, GPS/GLONASS/BeiDou
  • 13 megapikselna stražnja kamera sa faznim autofokusom, BSI, snima 1080p video
  • 5 megapikselna prednja kamera
  • 4100mAh baterija; 5V 2A punjenje
  • Android 6.0.1 sa MIUI 8

Kao i sa Redmi Note 3, ova inačica “četvorke” dolazi sa Qualcommovim procesorom i to Snapdragonom 625. Poznavaoci Qualcommovih čipsetova bi mogli reći da se zapravo ne radi o nadogradnji jer SD650 iz Redmi Note 3 Pro je zapravo jači od SD625. Samim time ovo neće biti jednostavan posao za Redmi Note 4. Na nama je da vidimo da li poboljšan dizajn, bolji zaslon i najvažnije poboljšana autonomija baterije opravdavaju (bar na papiru) slabije performanse.

Dizajn

Jedno od poboljšanja na Redmi Note 4 svakako je i dizajn samog uređaja. Novi Redmi uvodi ravne površine i prave linije čineći uređaj tanjim, ali istovremeno  i većim iako je samo 1mm “viši”.

Na prednjoj strani uređaja došlo je do malih promjena. Za razliki zlatnog Note 3, Note 4 posjeduje bijele rubove umjesto zlatnih što izgleda bolje. Također Redmi Note 4 je puno više simetričan uređaj, iznad ekrana prednja kamera, zvučnik i senzori su simetrično poredani, kao i utor punjača koji se sada nalazi na sredini donjeg dijela uređaja.

Ispod ekrana se nalaze tri osvijetljene navigacijske tipke. Cijela prednjica ure?đaja je prekrivena 2.5D staklom sa blagim zaobljenjima na rubovima te zaštitom od grebanja.

Redmi Note 4X

Na stranama nalazimo tipke za zaključavanje i podešavanje glasnoće na već poznatim mjestima. Same tipke su plastične ali su lako dohvatljive i rade izvrsno. Na desnom bridu se nalazi hibridni SIM utor za dvije SIM kartice (jedna nano a druga micro) ili microSIM karticu i microSD karticu.

Na vrhu telefona se nalazi ulaz za slušalice, mikrofon i infracrveni senzor. Na dnu uređaja su smješteni zvučnik (desno), mikrofon (lijevo) i microUSB port (u sredini).

Stražnja strana se može pohvaliti aluminijskom strukturom sa plastičnim dijelovima na dnu i vrhu (zbog modema). Jedna od bitnijih promjena u odnosu na Redmi Note 3 je pozicija zvučnika, koji više nije na stražnjoj strani uređaja već na dnu te više nije moguće da zvuk bude blokiran postavljanjem telefona na ravnu podlogu.

Kamera i senzor otiska prsta su također pomjereni ka dolje te je sada mnogo lakše dohvatiti senzor otiska prsta. Što se tiče kvaliteta izrade, Redmi Note 4 se (barem što se tiče fleksije i uvijanja) čini znatno izdržljivijim od njegova prethodnika.

Redmi Note 4 dolazi u tri boje: zlatna, siva i nova potpuno crna koja iako izgleda lijepo na slikama u stvarnosti najvjernije pokazuje moguća oštećenja na kućištu.

Ekran

Redmi Note 4 posjeduje 5.5-in?ni FullHD IPS LCD ekran koji na papiru zvuči kao identičan onom u Redmi Note 3, no postoje neke razlike. Kao prvo, ekran je svjetliji i boje izgledaju malo bolje.

Ekran Redmi Note 4 prikazuje toplije nijanse boja i bijele izgledaju bliže “pravim” bijelima za razliku od Redmi Note 3 kod kojeg su vukle na plavo. Općenito, ekran Redmi Note 4 je vrlo dobar, posebno u ovom cjenovnom rangu.

Software

Redmi Note 4 radi na MIUI 8, najnovijoj verziji Xiaomijevog operativnog sistema baziranog na Androidu 6.0 Marshmallow, dok je Android 7.0 Nougat u fazi beta testiranja te bi uskoro trebao biti dostupan.

MIUI 8 je izdan prošle godine i ima mnogo noviteta u odnosu na prijašnje verzije. Jedna od promjena je i objedinjeni notifikacijski sistem koji se kod prošlih verzija nalazio u dva panela. Ono što izdvaja MIUI od većine drugih Android sistema su korisne opcije poput Dual Apps i Second Space.

Dual Apps korisniku omogućuju posjedovanje dvije potpuno odvojene instalacije iste aplikacije. Primjerice, možete imati dva Vibera registrirana na dvije različite SIM kartice.

Second Space predstavlja korištenje telefona sa dva različita potpuno odvojena računa, primjerice jedan može biti poslovni a drugi privatni račun te u praksi je isto kao i posjedovanje dva potpuno različita telefona.

Ostale zanimljive stvari u MIUI 8 su: skrolajući screenshot-ovi, kalkulator sa konverterom valuta, uređivač slika i mnoge druge.

No, MIUI ima i karakteristika koje nisu za pohvaliti kao što su nemogućnost proširenja notifikacija jednim prstom, nepostojanje ladice sa aplikacijama, agresivno upravljanje memorijom te bugovi s ponekim ikonama pri korištenju tema.

Performanse

Imajući u vidu zamjenu Snapdragona 650 za Snapdragon 625 na Redmi Note 4, pitanje koje je svima na umu je kako se telefon ponaša u svakidašnjem radu i da li je sporiji od prethodnika. Kratak odgovor bi bio NE!

Duži odgovor bi bio Snapdragon 625 sa osam A53 jezgri proizveden na 14 nanometarskom proizvodnom procesu ima vrlo dobre performanse i više je nego dovoljan za većinu korisnika. Pri normalnom korištenju mobitela nemoguće je uočiti razliku između Redmi Note 3 Pro i Redmi Note 4 (X), čak i u procesorski zahtjevnijim aplikacijama razlika između ova dva modela je na razini statističke greške.

Na Geekbench testu Redmi Note 3 pobjeđuje svog nasljednika u testovima upotrebe jedne jezgre (zbog snage A72 jezgri), dok pri upotrebi više jezgri Redmi Note 4 odnosi pobjedu zbog većeg broja jezgri (8 prema 6).

Jedino područje u kojem Redmi Note 3 odnosi glatku pobjedu je grafika. Grafičke performanse SD650 su daleko iznad SD 625.

Kamera

Redmi Note 4 (X) ima 13 megapikselnu f2.0 kameru sa faznim autofokusom. Može snimati video u Full HD rezoluciji i 30fps te slow-motion u 720p rezoluciji i 120 sličica u sekundi. Za tamnije scene dostupna je dvotonska LED bljeskalica.  5 megapikselna kamera se nalazi naprijed.

Što se tiče kvaliteta slike, kamera na Redmi Note 4 je dobra. U prikazu boja kamera je bolja od one u Redmi Note 3 Pro, dok što se tiče detalja 16 megapikselna kamera na Redmi Note 3 je dosta detaljnija. Performanse u slabije osvijetljenim prostorima su zadovoljavajuće.

Baterija

Među najbitnijim karakteristikama Redmi Note 3 Pro uređaja bio je izvanredna baterijska autonomija. Sa Note 4 Xiaomi tvrdi 25% poboljšanje u odnosu na prethodnika. Ovo je ostvareno pomoću štedljivijeg procesora i neznatno većeg kapaciteta baterije.

Dok je Redmi Note 3 Pro davao 7-8 sati upaljenog ekrana, Redmi Note 4 (X) uspijeva ostvariti i 10-11 sati sa istom upotrebom. Redmi Note 4 kao i prethodnik ne upotrebljava mehanizme brzog punjenja te će vam korištenjem standardnog 5V 2A punjača biti potrebno dva i pol sata da napunite bateriju.

Zaklju?ak

Na papiru SD625 djeluje kao korak nazad u odnosu na prethodnika i SD650, ali u realnoj upotrebi ovo je sasvim neprimijetno. Redmi Note 4 je poboljšanje u svakom drugom pogledu. Dobijate puno bolji dizajn, boji ekran, bolju kameru, bolju baterijsku autonomiju i općenito gledano bolje i sofisticiranije korisničko iskustvo.

Možda vas zanima