back to top

Kako se nositi sa najopasnijim sigurnosnim prijetnjama na “Dark Webu” i kako ih izbjeći?

Dark Web” ili mračni internet je najbolje opisan kao internet unutar interneta.

Sastoji se od web stranica koje koriste veze na domeni .onion, kojima ne možete pristupiti iz običnog pretraživača i ne možete pronaći na Google-u ili drugim pretraživačima.

Međutim, uprkos tome što je ovo skriveni dio interneta, postoje određene prijetnje o kojima trebate biti svjesni dok istražujete „Dark Web“. Ovdje saznajte koje su te prijetnje i kako se zaštititi od njih.

 

malware

Štetni programi ili “malware”

Posjećujući Dark Web stranice, možete naići na različite vrste zlonamjernog softvera. Primjerice, postoji zlonamjerni softver pod nazivom “CoinMiner” koji može iskoristiti resurse vašeg računara za rudarenje kriptovalute.

Također, postoje trojanci za daljinski pristup, poput “Agent Tesla”, koji krade lozinke. Bankarski trojanci i “lopovi” informacija su prisutni na “Dark Webu”. Jedan od njih je bankarski bot “Kum”, koji krade korisničke podatke iz tekstualnih poruka. Još jedna opasna prijetnja je virus “Dark Tequila”.

Ovo su samo neke od prijetnji, jer se stalno otkrivaju nove, poput “Crni lotos”. Ove prijetnje su češće na “Dark Webu” jer su blokirane na običnom internetu.

 

zaštita od zlonamjernog softvera

Prevare

Za početnike na “Dark Webu”, ovo može biti područje koje se čini nepoznatim, gdje se mogu pronaći stvari koje nisu dostupne na površinskom webu. Međutim, većina tih usluga je samo prevara, osmišljena da ukrade vaše lične podatke ili novac.

Glavni problem nije samo nezakonitost ovih transakcija, već i činjenica da većina ovih stranica vode zlonamjerne grupe koje žele naštetiti korisnicima.

Na mračnom webu postoje lopovi koji pokušavaju ukrasti novac putem kreditnih kartica i kriptovaluta. Budite oprezni i ne nasjedajte na ponude koje zvuče previše dobro da bi bile istinite.

malware
Izvor: Unsplash+ License

Krađa ličnih podataka je također velika prijetnja na “Dark Webu”

Na Dark Webu postoji mnogo lopova identiteta koji pokušavaju ukrasti vaše podatke. Mogu saznati mnogo o vama, kao što su vaše ime, e-pošta, datum rođenja i druge informacije. Budite oprezni i ne otkrivajte lične podatke na ovakvim mjestima.

 

Kriminalne aktivnosti na “Dark Webu”

Na “Dark Webu” se obavljaju različite kriminalne aktivnosti. Važno je znati da je posjećivanje ovih stranica nezakonito. Ako naiđete na takav link, odmah prekinite i ne vraćajte se.

 

Kako se zaštiti prilikom pretraživanja “Dark Weba”?

  1. Pregled sadržaja anonimno

Držite se anonimnosti dok koristite “Dark Web”. Koristite privatne e-mail naloge i kreirajte anonimne naloge za svaku aktivnost. Ne koristite svoje prave podatke.

phishing

  1. Nemojte kupovati ili preuzimati sadržaj

Izbjegavajte preuzimanje softvera ili kupovinu na “Dark Webu”. To može izložiti vaše podatke opasnostima. Ako morate obavljati transakcije, koristite sigurne Tor Bitcoin novčanike.

 

  1. Ne klikajte na nasumične veze

Budite oprezni prilikom otvaranja veza na “Dark Webu”, jer to može ugroziti sigurnost vaših uređaja.

 

  1. Koristite VPN

Koristite VPN uslugu prilikom pretraživanja “Dark Weba” kako biste osigurali veći nivo sigurnosti.

 

Ivan Hečimović

Članak Najopasnije sigurnosne prijetnje na “Dark Webu” i kako ih izbjeći! prvi put se pojavio na PC CHIP-u.
Izvor: ( pcchip.hr / NodeJS.rs )

Možda vas zanima